Home Research Aids Military Sevier Countians in the Civil War
Sevier Countians in the Civil War PDF Print E-mail
Sevier County Civil War Soldiers & Units

List compiled by Patsy Bradford, Director, Sevier County Heritage Museum, in 1997 and supplemented by researchers.
Additions and corrections to these lists may be sent to the Webmistress using the Contacts link in the Menu.


Union Regiments Containing Men from Sevier County

2 TN Cav.
3 TN Cav.
9 TN Cav.
2 TN Inf.
3 TN Inf.
4 TN Inf.
5 TN Inf.
6 TN Inf.
1 TN Light Artillery


Confederate Regiments Containing Men from Sevier County

Baxter Smith's 4 TN Cav.
39 TN Mounted Inf.
37 TN Inf.69 NC Inf. -- Thomas' legion



Beulah Karr's Civil War Research

Please read about Beulah Karr's extensive research into Civil War soldiers from Sevier County.  The article is available in the Research Aids / Military section of this Web site.


Soldier Company Unit
John R. Allen Co. M 2 TN Cav.
William LaFayette Allen Co. B 2 TN Cav.
Alexander C. Andes
Isaac Lewis Andes
James Harvey Andes, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
John Wesley Andes
Riley Henderson Andes Co. M 2 TN Cav.
Jno. Arwood Co. K 13 TN Cav.
Albert Atchley Co. M 2 TN Cav.
C. A. Atchley 3 TN Cav.
Isaac A. Atchley, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Jessie Atchley
John W. Atchley Co. B 3 TN Inf.
M. C. Atchley
Noah Atchley, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
Pleasant LaFayette Atchley Co. K 3 TN Cav.
 Imprisoned at Cahaba; released; survived Sultana explosion
Thomas Atchley Co. M 2 TN Cav.
W. D. Atchley
Alfred Baker
Harve B. Baker Co. M 2 TN Cav.
Hugh Baker Co. M 2 TN Cav.
John B. Baker
Joseph T. Baker
William Baker Co. M 2 TN Cav.
Robert Ball Co. D 9 TN Cav.
John Ballard
James Barker Co. K TN Inf.
B. F. Benson, Corporal Co. I 2 TN Cav.
W. M. Benson, Sergeant Co. E 2 TN Cav.
W. M. Berrier Co. B 8 TN Cav.
Jacob Bird Sgt., Co. F 9 TN Cav.
James Bird Co. F 9 TN Cav.
Michael Bird Co. F 9 TN Cav.
William A. Bird Corp., Co. F 9 TN Cav.
Adijah Blalock, Lieutenant Co. I 2 TN Cav.
Conard W. Blayzor Co. M 2 TN Cav.
Lemuel Blayzor Co. M 2 TN Cav.
George Blazer
Lemuel Bogart
James Bolin Co. G 35 Inf.
Houston Bowers   killed at Chickamauga
I. M. Bowers
W. A. Bowers
Sam Brabson Co. I TN Col. Art.
Andrew Jackson Bradley
Levi Branson
Beveridge Branum Co. E 3 TN Cav.
Eli Branum
James Branum
Marion Branum   killed at Franklin
William Branum
J. J. Brock Co. I 3 TN Cav.
John L. Brown
Sylvester S. Brown, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Benjamin F. Burnett
Rev. John A. Burnett, Sergeant Co. K 2 E TN Cav.
Rev. William M. Burnett, Chaplain Co. K 3 E. TN Cav.
Willie Burns
Micajah R. Butler Co. K E TN Vol.
Andy Byrd
James Byrd
William Arnold Byrd Co. F 9 TN Cav.
Harvey Cameron
Henry Campbell Co. B 8 TN Cav.
Wesley Cannon Co. L 1 US Col. Heavy Art.
C. A. Cardwell
Clisby Cardwell Co. L 1 TN Cav.
Jno. Cardwell Co. D 2 TN Cav.
Harvey Carnes
James L. Carnes, Sergeant Co. K 2 TN Cav.
J. H. Carnes Co. K 2 TN Cav.
Perry Carnes
Daniel Carr, Captain 2 TN Cav.
Israel Carr
Jeph Carr
M. L. Carter Co. H 9 TN Cav.
J. E. Catlett Co. A 3 TN Cav.
G. W. Caton, Sergeant Co. M 2 Tn Cav.
Anderson Chance, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
Caleb Chance
James Clabo
Martin Clabo Co. E 9 TN Cav.
William Clabo
Archibald Clabough Co. K 2 TN Cav.
John Clabough Co. K 2 TN Cav.
William Clabough Co. K 2 TN Cav.
Amos Clark, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Jonathan Cogdill Co. B 2 TN Cav.
James P. Connatser
James W. Cotter Co. G 6 TN Inf.
Hugh Cox (Confederate Army)
Samuel A. Creswell Co. C 3 TN Cav.
Ben Covington
David Cusick 3 TN Cav.
Sam Cusick
James Davis
John E. Davis
Matthew Davis
Andrew DeLozier   killed at Atlanta
George L. DeLozier Co. H 3 TN Cav.
Hamp DeLozier
James DeLozier   killed at Atlanta
William DeLozier
John Denton Co. M 2 TN Cav.
William Denton Co. M 2 TN Cav.
Robert P. Dickey Co. K 2 TN Cav.
Alfred L. Dockery, Sergeant Co. C 2 N.C. Mtd. Inf.
W. R. Drinnen 2 TN Cav.
Archable McMahan Duggan Co. E 2 TN Cav.
Daniel W. Duggan
W. H. Duggan
W. L. Duggan
James Henry Elledge
John Ellis Co. A 3 TN Inf.
Caleb S. Emert
Daniel George Emert Co. K 2 Tn Cav.
Elex Emert
Fredrick S. Emert Co. B 2 TN Cav.
James D. Emert Co. M 2 TN Cav.
John B. Emert, Lieutenant Co. K 2 TN Cav.
Phillip S. Emert Co. M 2 TN Cav.
Seldon Emert
W. B. Emert Co. H 9 TN Cav.
William England Co. D 2 TN Cav.
Richard McCajah Evans Co. E 2 TN Cav.

Soldier Company Unit
Edward Farmer, Corporal Co. K 2 TN Cav.
Robert Ferguson Co. M 2 TN Cav.
Thomas Finchum
William Finchum Co. C 1 TN Cav.
John Finley Co. A 3 TN Cav. (died in prison camp in Cahaba, AL)
Reece Finley
John Flinn Co. B 2 TN Cav.
Isaac Floyd
Jos. S. Ford, Sergeant Co. K 11 TN Cav.
Asbury Fowler, Captain Co. K 8 Tn Cav.
Caswell Fox Co. K 9 TN Cav.
Christopher Fox Co. F 9 TN Cav.
Gilbert Fox Co. F 9 TN Cav.
Rufus A. French Co. F 2 TN Cav.
A. M. Fry Co. B 5 TN Inf.
Alex Gann
Jno. Garner Co. K 2 TN Cav.
David Gibson   (survived the Sultana)
William D. Gibson Co. E 2 TN Cav.
Solomon Gipson (Gibson) Co. M 2 TN Cav.
Amos Gobble, Blacksmith Co. B 2 TN Reg.
Anderson Gobble Co. M 2 TN Cav.
Eli Gobble Co. M 2 TN Cav.
Lewis Gobble, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Rev. H. J. Gossett Co. A 6 Ind. Cav.
H. G. Graves Co. A 6 TN Inf.
Noah Green 2 TN Cav.
Sam M. Hammar
Samuel Hance Co. B 8 TN Cav.
Harvey Harden
James Marion Hardin Co. G 6 TN Inf.
Robert Hardin
Harrison Harrison, Corporal Co. M 2 TN Cav.
James H. Hatcher Co. E 9 TN Cav.
Reuben Hatcher Co. E 1 TN Light Art.
James Headrick Co. B 2 TN Cav.
Peter Headrick Co. B 2 TN Cav.
Peter Headrick, Sr. Co. B 2 TN Cav.
Bassey Helton
George W. Henry Co. M 2 TN Cav.
(died on the Sultana)
Jno. Henry, Captain Co. E 2 TN Cav.
Russell Henry Co. E 9 TN Cav.
S. A. Henry Co. B 2 TN Cav.
Samuel Henry
William Henry Co. E 2 TN Cav.
Thomas Hickman Co. K 2 TN Inf.
Abraham J. Hicks Co. G 19 TN Inf.
J. W. Hodge
E. F. Hodges Co. G 3 TN Inf.
H. G. Hodges, Captain Co. G 3 TN Inf.
Harvey Hopper   (died on the Sultana)
George Houk Co. M 2 TN Cav.
Leonidas Campbell Houk, Colonel 3 TN Reg.
Tillman Houk
Andrew Hounshell Co. M 10 Ken. Cav.
William M. Householder, Flag-bearer Co. A 6 TN Inf.
Harrison Howard, Corporal Co. M 2 TN Cav.
M. H. H. Howard Co. M 2 TN Cav.
William J. Huff
Emanuel Hurst Co. C 8 TN Cav.
William Hurst Co. I 2 TN Cav.
Pleasant Hurst   2 TN Cav.
Frederick Huskey
John Huskey Co. E 2 TN Cav.
Lewis Huskey Co. E 9 TN Cav.
W. Samuel Huskey 28 N. C. Inf.
Welcome Huskey
William Huskey
Charles Inman
Robert Irwin Co. A 2 TN Mtd. Inf.
E. S. Jarrett
John Jenkins Co. M 2 TN Cav.
W. B. Johnson, Corporal Co. K 2 TN Inf.
Ira Jones Co. M 2 TN Cav.
Russell Jones Co. C 4 TN Cav.
W. C. Jones Co. F 1 TN Cav.
Julius Justice

Soldier Company Unit
Henry Kear Co. M 2 TN Cav.
John Kear Co. M 2 TN Cav.
J. T. Keeble Co. H 3 TN Cav.
Pleasant Marion Keeble
James W. Keeler Co. B 2 TN Cav.
J. M. Keeler Co. B 2 TN Cav.
Daniel Kelly, Captain Co. A 2 TN Cav.
John Kerby Co. M 2 TN Cav.
A. H. Kerley Co. H 17 Ken. Cav.
D. W. Kerr, Corporal Co. B 9 TN Cav.
H. C. Kerr
W. P. Kerr   (died in Andersonville prison)
George King
Henry King
Isaac King Co. A 2 TN Cav.
Isaac King, Corporal Co. I 2 TN Cav.
William H. King, Corporal Co. B 2 TN Cav.
George LaFollette Seaman IOSCUE 13
Moses E. Lane
James M. Langley 3 TN Cav.
Benjamin Langston, Sergeant Co. L 9 TN Cav.
Rev. Henry Langston, Captain Co. D 9 TN Cav.
Asa Laymons Co. M 2 TN Cav.
William Lemons Co. M 2 TN Cav.
Henry Lethco Co. I 13 TN Cav.
Andrew Lindsey
William Linzy (Lindsey) Co. M 2 TN Cav.
John N. Linebarger Co. A 6 TN Inf.
Doc Long
George Long
Preston Love Co. B 31 TN Inf.
Bradford Loveday Co. C 8 TN Cav.
Edward Loveday, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Perry Loveday Co. I 2 TN Cav.
Tennessee Loveday Co. I 2 TN Cav.
Abner Low, Corporal Co. M 2 TN Cav.
R. C. Low Co. M 2 TN Cav.
Thomas M. Low, Corporal Co. M 2 TN Cav.
John Manes
Mitchel Manes Co. B 2 TN Cav.
M. G. Maney Co. C 3 TN Mtd. Inf.
Archibald Maples Co. I 2 TN Cav.
David C. Maples Co. H 9 TN Cav.
George Maples Co. M 2 TN Cav.
G. W. Maples Co. I 2 TN Cav.
Gilbert R. Maples
Gilford Maples Co. M 2 TN Cav.
James M. Maples, Sergeant Co. I 2 TN Cav.
Mitchel Maples
R. A. Maples Co. I 2 TN Cav.
Samuel Maples, Bugler 2 TN Cav.
William Maples Co. M 2 TN Cav.
Wilson Maples Co. I 2 TN Cav.
James McCarter Co. M 2 TN Cav.
J. H. McCarter Co. I 2 TN Cav.
Joseph McCarter Co. H 9 TN Cav.
John McCeldry, Blacksmith Co. B 2 TN Cav.
James D. McCloud Co. K 2 TN Cav.
Thomas McClure, Jr., Saddler Co. B 2 TN Cav.
A. M. McCown Co. E 1 TN Lt. Art.
John Porter McCown, Brigadier General CSA
James Alexander McFall Co. B 2 TN Cav.
George H. McFalls, Private TN Vol. Cav.
John McFalls
Samuel McGaha Co. A 4 TN Cav.
Levi McMahan Co. M 2 TN Cav.
Marion McMahan Co. E 2 TN Cav.
Sanders McMahan, Lieutenant Co. E 2 TN Cav.
William McMahan Co. M 2 TN Cav.
Andrew W. McMillan Co. A 6 TN Inf.
Daniel McPherson Co. G 3 TN Inf.
David Lafayette McPherson
John A. McPherson   (died on the Sultana)
R. B. McPherson
Claibe Miller Co. M 2 TN Cav.
John Mize Co. M 2 TN Cav.
Jonathan Mize
Robert Mize Co. G 33 TN Inf.
Rufus Lee Mize Co. K 2 TN Cav.
William A. Mize, Sergeant Co. K 2 TN Cav.
R. A. Montgomery, Captain Co. M 2 TN Cav.
W. W. Montgomery Co. K 2 TN Cav.
W. M. Moon, Corporal Co. I 2 TN Cav.
Arthur Emery Murphy, Lieutenant Co. G 6 TN Inf.
John Murphy, Lieutenant Co. M 2 TN Cav.
Michael O. Murphy, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
J. A. Myers Co. F 9 TN Cav.
James E. Newman
Vance Newman
Andrew W. Nichols, Corporal Co. M 2 TN Cav.
John Nichols
Hiram Nichols
Aaron Ogle Co. E 9 TN Cav.
Bradford Ogle Co. E 9 TN Cav.
George M. Ogle Co. M 2 TN Cav.
Henry Ogle Co. E 9 TN Cav.
John Ogle Co. M 2 TN Cav.
Noah Ogle, Corporal Co. E 2 TN Cav.
Albert Ownby Co. B 2 TN Cav.
James S. Ownby
John Ownby
Thomas Ownby

Soldier Company Unit
James Palmer Co. E 1 TN Lt. Art.
Benjamin Chris Parton Co. K 9 TN Vol. Cav.
E. W. Parton Co. K 11 TN Vol. Cav.
(died Andersonville prison)
John Parton Co. K 11 TN Vol. Cav.
John B. Parton Conf. Lookout Battery, Chattanooga
Moses Parton Co. K 11 TN Vol. Cav.
Charles Pate Co. M 2 TN Cav.
John H. Pate
Reuben Pate, Private Co. K 4 TN Vol.
Edmond Patterson Co. I or M 2 TN Cav.
Ellis Patterson Co. I or M 2 TN Cav.
  Killed in action; buried at Stones River
John Patterson Co. I or M 2 TN Cav.
  Killed in action; buried at Nashville
Micajah Patterson Co. C 9 Tn Cav.
Rufus Patterson Co. I or M 2 TN Cav.
William Patterson Co. M 2 TN Cav.
  Killed in action; buried at Stones River
D. W. Payne Co. K 2 TN Inf.
John H. Petty Co. M 2 TN Cav.
Samuel Wiley Pickens
Thomas Pickens, Lieutenant Co. B 2 TN Cav.
William C. Pickens
Albert M. Pierce
John V. Pierce
James Pitner Co. E 1 TN Light Art.
John C. Porter, Orderly Sergeant Co. B 2 TN Cav.
David Proffitt Co. E 2 TN Cav.
Jackson Proffitt Co. E 2 TN Cav.
James Proffitt Co. E 2 TN Cav.
J. B. Randles Co. G 3 TN Inf.
Ephraim Reagan
Richard R. Reagan Co. E 2 TN Cav.
Randle Reed Co. M 2 TN Cav.
Napoleon Reneau Co. M 2 TN Cav.
George W. Rice Co. B 2 TN Cav.
D. C. Roberson Co. M 2 TN Cav.
Albert Roberts Co. M 2 TN Cav.
Eli H. Roberts, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
Geo. Roberts
J. H. Roberts Co. H 9 TN Cav.
Jno. Roberts, Corporal Co. H 9 TN Cav.
Levi S. Roberts, Blacksmith Co. M 2 TN Cav.
W. E. Roberts Co. E 42 TN Inf.
William M. Roberts, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
Caleb Robertson Co. M 2 TN Cav.
D. C. Robertson Co. M 2 TN Cav.
John Robertson
T. W. Rogers 3 TN Cav.
(died on the Sultana)
W. M. Rollins Co. E 1 TN Light Art.
Laten Romines (died on the Sultana)
William Romines Co. I 3 TN Cav.
Rev. Caleb Rule Co. K 3 TN Cav.
John Rule (died on the Sultana)
Charles Russell Co. M 2 TN Cav.
Samuel Russell Co. M 2 TN Cav.
James Sarrett (died in Andersonville prison)
Samuel Sarrett
William Sarrett
Christopher C. Schrader, Waggoner Co. F 9 TN Cav.
Andrew L. Scruggs, Captain Co. H 9 TN Cav.
Alexander Seaton 3 TN Inf.
Elliot Seaton
James B. Seaton, Lieutenant Co. M 2 TN Cav.
James H. Seaton Co. M 2 TN Cav.
John A. Seaton Co. M 2 TN Cav.
Pinkney P. Seaton, Lieutenant Colonel Co. E & H 9 Cav.
William Bruce Seaton Co. H 9 TN Cav.
Boyd Sharp
Samuel Sharp Co. B 3 TN Cav.
James W. Shelley Co. H 3 TN Cav.
John A. Shelley Co. H 3 TN Cav.
J. W. Shepherd Co. E 2 TN Cav.
Jesse W. Shields, Blacksmith Co. M 2 TN Cav.
Samuel Shrader Co. F 9 TN Cav.
Martin B. K. Shults Co. K 9 TN Cav.
M. D. Shults Co. K 9 TN Cav.
Perry Shults Co. K 11 TN Cav.
Rance Sims
Isaiah Sing Co. B 3 TN Cav.
(died in Cahaba prison)
Ephraim Smelcer, Pvt. Co. C 2 TN Cav.
A. J. Sneed Co. A 9 TN Cav.
Abdill Stott Co. C 1 TN VID Cav.
Carter Sutton Co. E 9 TN Cav.
Charlie Swabe
Adam Thomas Killed during war
Carrol Thomas Co. M 2 TN Cav.
Eligah R. Thomas Co. E 1 TN Light Art.
George W. Thomas Co. C 8 TN Cav.
Isam Thomas Co. K 2 TN Inf.
Rev. James A. Thomas,1st Sergeant Co. C 8 TN Cav.
J. H. Thomas Co. F 2 TN Cav.
Rev. William Thomas Co. D 2 TN Cav.
Andrew T. Tipton (died on the Sultana)
Caswell C. Tipton
Spencer D. Tipton
Thomas Tipton
C. L. Trentham Co. C 1 Reg. TN Vol.
A. H. Trotter Co. M 2 TN Cav.
James A. Trotter, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
James T. Trotter Co. M 2 TN Cav.
Rev. J. N. Trotter Co. M 2 TN Cav.
John J. Trotter Co. M 2 TN Cav.
John N. Trotter Co. M 2 TN Cav.
Lorenzo Trotter, Sergeant Co. M 2 TN Cav.
M. C. Trotter, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Pleasant Hodson Trotter, Sergeant Co. H 9 TN Cav.
W. C. Trotter Co. M 2 TN Cav.
William John Trotter, Captain Co. H 2 TN Cav.

Soldier Company Unit
William Valentine Co. I 2 TN Cav.
Albert Varnal
John Varnal
Si Varnal
Wm. Varnell Co. I 3 TN Cav.
James Wade
Jerry Johnson Wade, Lieutenant 3 TN Cav.
John Walker Co. E 1 TN Cav.
Thomas Walker
Joshua Landon Wallace Co. H 2 TN Cav.
H. P. Ward, Corporal Co. C 8 TN Cav.
Joseph Wardell Co. D 6 TN Inf.
John E. Warren Co. A 6 Ind. Cav.
John Wesley Waters 2 SC Cav.
David C. Watson Co. H 9 TN Cav.
George Watson Co. E 2 TN Cav.
Henry Watson Co. E 2 TN Cav.
John Watson Co. E 2 TN Cav.
Samuel P. Watson Co. G 5 TN Inf.
James M. Watts, Corporal Co. C 3 N.C. Mounted Inf.
George W. Webb, Lieutenant Co. I 2 TN Cav.
Jackson Webb Co. M 2 TN Cav.
Jesse C. Webb Co. M 2 TN Cav.
Lorenzo D. Webb, Corporal Co. M 2 TN Cav.
Perry Webb, Sergeant Co. A 9 TN Cav.
George Bradford Whaley Co. K 11 TN Cav.
Perry Whaley Co. K 11 TN Cav.
Stephen White, Wagonner Co. M 2 TN Cav.
J. W. Whitehead Co. G 1 TN Cav.
Vandy Whitehead Co. E 1 TN Light Art.
Madison Widener
Pryor Lee Widener Co. G 3 TN Cav.
Geo. W. Williams Co. E 1 TN Light Art.
Jas. B. Williams Co. A 2 TN Cav.
Robert Williams Co. E 2 TN Cav.
Solomon Williams, Sergeant Co. B 9 TN Cav.
William Williams Co. E 1 TN Light Art.
Lige Wilson
William Wilson Co. E 2 TN Cav.
Elias Wingwood Co. I 2 TN Cav.
Elknah M. Wynn, Captain Co. M 2 TN Cav.
Mitchell Wynn
Thaddeus D. Wynn